Home > Products > Circuit Protection > TVS - Thyristors > SMP100LC-200
SMP100LC-200
STMicroelectronics
SMP100LC-200
STMicroelectronics
TRISIL 100A 200V BIDIRECT SMB
Lead free / RoHS Compliant
Request Price & Lead Time
Request Quote
  • Part No.:
  • Quantity:
  • Contact Name:
  • Your Email:
  • Your Tel:
  • Comments:
Product Paramters
Voltage - Off State
200V
Voltage - Breakover
250V
Series
SMP, TRISIL™
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
DO-214AA, SMB
Other Names
SMP100LC200
Number of Elements
1
Mounting Type
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (8/20µs)
400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100A
Current - Hold (Ih)
150mA
Capacitance
60pF