Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Atosn Stcok > BTB08-600SWRG
BTB08-600SWRG
STMicroelectronics
BTB08-600SWRG
STMicroelectronics
Request Price & Lead Time
Request Quote
  • Part No.:
  • Quantity:
  • Contact Name:
  • Your Email:
  • Your Tel:
  • Comments:
Product Paramters
Voltage - Off State
600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3V
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Supplier Device Package
TO-220AB
Series
Packaging
Tube
Package / Case
TO-220-3
Other Names
BTB08-600SWRG-ND
BTB08600SWRG
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600V 8A Through Hole TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 84A
Current - Hold (Ih) (Max)
15mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10mA